Description
3000K
Warm White
1050
LUMENS
This Luvoni by Maxxima bath fan is ideal for bathroom ventilation, removing excess moisture from the air and preventing mildew. It features an integrated 1050 lumen, 3000K warm white LED light. It is a ceiling mounted bathroom exhaust fan, which sufficiently ventilates bathrooms up to 90 square feet. This vent fan is also suitable for utility and recreation rooms. It is UL Listed, HVI Certified and has a 1 sones sound rating for ultra-quiet operation. The white grill is attractive yet functional and blends in with most ceilings.
Product Specifications
| Model | MEW-VF290L |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 1 |
| Brightness | 1050 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| CFM | 90 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 9" |
| Length | 9" |
| Depth | 7.6" |
| Weight | 9 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Sones | 1 |
| Maximum Room Size | 90 Sq. Ft. |
| HVI Certified | Yes |
| Housing Material | Metal |
| Compatible Duct Size | 4" |
Additional Information
- Light Is Equivalent To a 90W Incandescent Bulb
- Housing Dimensions: 9" x 9" x 7.6"
- Grill Dimensions: 13.5" x 13.5" x 3.5"
- Manages Ventilation In Rooms Up To 90 Sq. Ft.
- 90 CFM Ventilates Your Bathroom Quickly
- Quiet Operation Only 1 Sone
- Wiring Configuration Allows For Independent Control Over Fan & Light
- Fan Helps Reduce Moisture, Odors, And Mildew
- Metal Housing For Durability
- Easy To Install And/or Replace Existing Product
- Maximum Operating Temperature: 40°C
- 45 Total Watts Of Energy For This Unit
- Wire Nuts & Mounting Hardware Included
- UL Listed And HVI Certified For Safety And Reliability