Description
This Maxxima 9 foot 3 outlet foot tap extension cord features an easy-to-use on/off foot switch and 3 tamper-resistant outlets. Quickly turn on or off any device(s) plugged into the extension cord with a simple tap of your foot. Each outlet hole features a slide cover for when not in use. Perfect for floor lamps, and for providing a convenient switch tied to a hard-to-reach outlet. These black foot tap extension cords are perfect for retirement homes, hotels, homes, and more. They're durable and come in a convenient 2 pack. This product is ETL listed and backed by Maxxima for 1 year.
Not for use in wet locations such as sinks, saunas, showers, or with aquariums.
Product Specifications
| Model | MEW-EC390FB-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 32 |
| ETL Listed | Yes |
| Height | 1" |
| Length | 9" |
| Diameter | 2.5 |
| Weight | .515 |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 3 Outlets - Outlet Holes Feature A Slide Cover
- Total 9 Foot, On/Off Switch Is 3 Feet From Plug And 6 Feet From Outlet
- 3 Tamper Resistant Outlets
- 1 Year Warranty
- 125V AC, 13AMP, 1625 Watts Max
- ETL Listed