Description
This 8-inch recessed commercial LED downlight is ideal for a wide range of commercial recessed lighting applications. Featuring a color temperature selector on the rear of the light, you can easily set your light output color. Selectable light color temperature for this LED fixture include 2700K/3000K/3500K warm white, 4000K neutral white and 5000K daylight. Additionally, a second selector allows you to control variable wattage and lumens, providing you with the desired brightness to fit your installation. The 12-watt setting provides 1,000 lumens of light output. The 20-watt setting provides 1,700 lumens of light output. The 30-watt setting provides 2,400 lumens of light output. This style of interior architectural lighting is commonly installed in office buildings, retail stores, hospitals and other facilities. They are dimmable, giving you the flexibility to control the light level in a particular space depending on how it is being used. This 8-inch LED commercial downlight can be dimmed when using a 0-10V dimmer. To provide additional safety, this light comes with a pre-attached safety cable, helping to securely fasten it and preventing the light from ever falling. This fixture is UL listed, Energy Star Rated and comes with a 5-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-83000C |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Color | White |
| Downlight Type | Commercial |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 30 |
| Brightness | 2400 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | 0-10V |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Listed | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 4.6" |
| Diameter | 10.2" |
| Weight | 1.6 lbs |
| Voltage | 110-277V AC |
| Warranty | 5 Years |
| Finish | Glossy |
Additional Information
- 5 CCT Select with switch (2700K/3000K/3500K/4000K/5000K)
- 3 Wattage Select - 12W 1000 Lumens, 20W 1700 Lumens, 30W 2400 Lumens
- Input Voltage: 100-277 VAC, 50/60 Hz
- Pre-Wired Whip (Flexible Metal Conduit) to Input Power & Optional Dimming Control
- Wire Nuts & Tension Spring Clips Included for Simple Installation
- Lamp Dimensions: 10.2" Diameter x 4.6" Depth
- Whip Length: 18.5”
- Safety Cable: 19.5”
- 0-10V Dimming
- Dimming Range 20% to 100%
- Operating Temperature: -4°F to 40°F
- Suitable for Damp Locations
- IC Rated