Description
This Black 8-inch recessed commercial LED downlight is ideal for a wide range of commercial recessed lighting applications. Featuring a color temperature selector on the rear of the light, you can easily set your light output color. Selectable light colors for this LED fixture includes soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight, ranging from 2700K to 5000K. Additionally, a second selector allows you to control variable wattage and lumens, providing you with the desired brightness to fit your installation. The 12-watt setting provides 950 lumens of light output. The 20 watt setting provides 1,500 lumens of light output. The 30-watt setting provides 2,200 lumens of light output. This style of interior architectural lighting is commonly installed in office buildings, retail stores, hospitals, and other facilities. They are dimmable, giving you the flexibility to control the light level in a particular space depending on how it is being used. This 8-inch LED commercial downlight can be dimmed when using a 0-10V dimmer. To provide additional safety, this light comes with a pre-attached safety cable, helping to securely fasten it and preventing the light from ever falling. This fixture is UL listed and is backed by Maxxima for 5 years.
Product Specifications
| Model | MRL-83000BC |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Color | Black |
| Downlight Type | Commercial |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 30 |
| Watts Equivalent | 190 |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | 0-10V |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 4.6" |
| Diameter | 10.25" |
| Weight | 1.6 lbs |
| Voltage | 110-277V AC |
| Warranty | 5 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 5 CCT Select with switch (2700K/3000K/3500K/4000K/5000K)
- 3 Wattage Select - 12W 950 Lumens, 20W 1500 Lumens, 30W 2200 Lumens
- Input Voltage: 110-277 VAC, 50/60 Hz
- Pre-Wired Whip (Flexible Metal Conduit) to Input Power & Optional Dimming Control
- Wire Nuts & Tension Spring Clips Included for Simple Installation
- Lamp Dimensions: 10.24" Diameter x 4.56" Depth - Trim Width 1.73"
- Whip Length: 18.5"
- Safety Cable: 19.5"
- 0-10V Dimming
- Dimming range 20%-100%
- Operating temperature: -4°F - 104°F
- Suitable for Damp Locations
- IC Rated
- CRI Rating 90