Description
Maxxima horizontal LED hardscape light has a sleek, modern design that is a great addition to any home or building's stonework. They can be installed in your steps or retaining wall to provide beautiful lighting to your outdoor landscape. These hardscape step lights feature a color selectable switch so you can choose the proper light color of 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K options, giving you the ability to easily choose your preferred soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight color temperature by utilizing the button on the fixture. They are popular as deck, fire pit, outdoor kitchen, step and stairwell lighting and for use along retaining walls or brick columns. Their oil rubbed bronze color blends in perfectly with stone work allowing for you to light any outdoor space. These paver landscape lights provide 250 lumens of light output and have a high CRI rating of 80, producing an accurate rendering of colors in your room. They’re waterproof and made of corrosion-resistant aluminum making them ideal for wet locations. The cuttable stainless steel plate lets you easily adjust the width to meet your needs by cutting along the dotted edge. You can easily replace the LED light bar by simply unscrewing the face of light and replacing it with a new light. These lights are ETL listed, IP65 rated for outdoor applications and backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MEW-SW70305-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Step Light |
| Color | Brown |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 30 |
| Watts | 3 |
| Brightness | 250 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 40,000 |
| Beam Spread | 95° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 2.8" |
| Length | 6.4" |
| Depth | 0.7" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Voltage | 12-24V AC/DC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on back of fixture)
- Pack of 2 hardscape landscape lights
- 12/24 DC
- ETL Listed
- Replaceable LED light bar
- Cuttable stainless steel plate
- Suitable for wet, damp or dry locations