Description
This 7-inch LED panel ceiling light has a low profile design, white finish and is only 0.6 inches in depth. It is color selectable allowing you to choose the proper lighting for your installation from 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. It is an energy-efficient disk light that uses only 15 watts of energy, equivalent to a 75-watt incandescent light. It produces 900 lumens of soft white, warm white, bright white, neutral white or daylight. This LED round panel light features driver-on-board technology and can be easily mounted onto a 4" standard junction box or you can utilize the provided E26 quick connector and torsion springs in a 5” or 6” recessed can. You can easily change the color temperature by utilizing the switch found on the back of the fixture. This panel light is perfect for laundry rooms, bedrooms, entryways, mudrooms, closets, hallways, apartments, condos and more. It is suitable for wet locations making it perfect for outdoor soffits, breezeways and other outdoor settings. Its dimmable feature allows you to choose the proper brightness for any placement. Mounting hardware is included as well as a detailed instruction manual. This light is ETL listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MCL-6071505 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Ceiling Fixture |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 75 |
| Brightness | 900 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Dimmable via Dial | No |
| Dimmable via App | No |
| Beam Spread | 120° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Depth | 0.6" |
| Diameter | 7.9" |
| Weight | 0.7 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Fully integrated LED disk light (no bulb required)
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on the back of fixture)
- Can be installed on a standard junction box or you can use the retrofit option with the provided e26 quick adapter and torsion springs in a 5 or 6 inch recessed can
- Low profile flush mount ceiling light
- Extends just 0.6” off the ceiling
- 120° beam spread
- Operating temperature: -4°F to 104°F
- Trim width: 0.5”