Description
11.4
WATTS ENERGY
60
WATTS EQUIV
3000K
Warm White
900
LUMENS
This dimmable LED ceiling light provides 900 lumens of 3000K warm white light. It is energy efficient, using just 11.4 watts of energy compared to a 60W equivalent incandescent fixture. It features a frosted polycarbonate lens and a smooth white trim. This LED fixture is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MCL-711750W |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Ceiling Fixture |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| Watts | 11.4 |
| Watts Equivalent | 60 |
| Brightness | 900 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 1.4" |
| Diameter | 7.4" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Dimension: 7.4" D X 1.4" H
- Mounting: 3.5" apart center to center
- Voltage: 120V AC
- Suitable for Damp Locations
- Weight: 0.45lbs
- ETL Listed