Description
In this two-pack, get a wide range of light by installing our Maxxima 3-Way dimmer switch with independent on/off button.
Product Specifications
| Model | MEW-DM600-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 27 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 2.1" |
| Height | 4.1" |
| Depth | 1.9" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Pack of 2
- Color: White
- 120VAC, 60Hz
- 600W max Incandescent; 150W max Dimmable LED/CFL
- Vertical Slide Control Dimming
- Independent On/Off Button
- 3-Way Circuit Compatible (only 1 Dimmer may be used, 2nd switch is ON/OFF only)
- Trim Dial below Cover Plate allows Sensitivity Adjustment upon installation to achieve compatibility with LED Lamps
- White Cover Plate, Screws, Wire Nuts Provided
- Dimensions: 2.1"W x 4.1" H x 1.9" D
- UL Listed
- Not for use with ceiling fans, not for use with non-dimmable lighting