Description
Turn 1 outlet into 6 with the Maxxima 6 outlet power strip. This power strip is perfect for small home appliances, offices, garages, TV rooms, hotels, and more. The attached power cord is 24" long and the strip offers 300 Joules of surge protection to save your electronics during storms or power surges. These power strips come in a pack of 4 to ensure you can utilize these devices to expand multiple outlets in your home or commercial space. The 24" cord allows you to utilize outlets in hard to reach areas like behind a couch, desk, or TV stand. The wide-spaced 6 outlets is a practical design to ensure any and all plugs can be used side by side. The power strip features keyholes on the back for easy mounting to keep your space organized.
Product Specifications
| Model | MEP-6AB-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 10 |
| ETL Listed | Yes |
| Width | 6.26" |
| Height | 13.94" |
| Depth | 3.2" |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
| Surge Protection | 300 Joules |
Additional Information
- Pack of 4 Strips
- Color: Black
- 300 Joules Surge Protection
- 125 VAC
- 15 AMP
- 1875 WATTS MAX
- ETL Approved
- 1 Year Warranty