Description
Maxxima 6-inch black reusable fastening cable straps lock tightly to secure cables, cords, and more in place. These cinch straps, allow for a clean and organized setup, which facilitates future maintenance. These straps can hold up to 5.6 lbs and can be used in a variety of applications such as offices, data centers, garages, shops, homes, workspaces, and more. They are also used for connecting, supporting, organizing, and bundling other large and small jobs. These self-engaging multi-purpose straps feature a loop to firmly wrap onto themselves providing a snug and secure fit. When fastened, they have a tight and secure hold but can be easily released by a person. They are sold in bags of 200 pieces and come with a 1-year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-NT20060B |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | 200 Pack |
| Case Pack Qty | 25 |
| Suitable For | Dry Locations |
| Width | 0.5" |
| Length | 6" |
| Weight | 1.6 g |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Approx. Dimensions: 6" L x 0.5" W
- Can hold up to 5.6 lbs
- Self-gripping fastening strips
- Operating Temperature: -40°F to 85°F