Description
This 6-inch recessed commercial LED downlight is ideal for a wide range of commercial recessed lighting applications. Featuring a color temperature selector on the rear of the light, you can easily set your light output color. Selectable light color temperatures for this LED fixture include 2700K/3000K/3500K warm white, 4000K neutral white and 5000K daylight. Additionally, a second selector allows you to control variable wattage and lumens, providing you with the desired brightness to fit your installation. The 10-watt setting provides 900 lumens of light output. The 15 watt setting provides 1,350 lumens of light output. The 22-watt setting provides 1,850 lumens of light output. This style of interior architectural lighting is commonly installed in office buildings, retail stores, hospitals and other facilities. They are dimmable, giving you the flexibility to control the light level in a particular space depending on how it is being used. This 6-inch LED commercial downlight can be dimmed when using a 0-10V dimmer. To provide additional safety, this light comes with a pre-attached safety cable, helping to securely fasten it and preventing the light from ever falling. This fixture is UL listed, Energy Star Rated and comes with a 5-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-62200C |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Color | White |
| Downlight Type | Commercial |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 22 |
| Brightness | 1850 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | 0-10V |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Listed | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 4.0" |
| Diameter | 8.2" |
| Weight | 1.3 lbs |
| Voltage | 110-277V AC |
| Warranty | 5 Years |
| Finish | Glossy |
Additional Information
- 5 CCT Select with switch (2700K/3000K/3500K/4000K/5000K)
- 3 Wattage Select - 10W 900 Lumens, 15W 1350 Lumens, 22W 1850 Lumens
- Input Voltage: 100-277 VAC, 50/60 Hz
- Pre-Wired Whip (Flexible Metal Conduit) to Input Power & Optional Dimming Control
- Wire Nuts & Tension Spring Clips Included for Simple Installation
- Lamp Dimensions: 8.2" Diameter x 3.9" Depth
- Whip Length: 18.5”
- Safety Cable: 19.5”
- 0-10V Dimming
- Dimming Range 20% to 100%
- Operating Temperature: -20°C - to 40°C
- Suitable for Damp Locations
- IC Rated