Description
These 6 inch ultra thin smart LED downlights are WiFi-enabled and voice control compatible with no hub required. They are dimmable, multicolor WiFi downlights, which allow you to set schedules and control brightness without installing dimmers or timer switches. These slim panel wifi lights clip into your ceiling with no housing or ceiling can needed. They each come with a metal junction box, also known as a J-Box, giving you everything needed to install this beautiful, ultra thin canless recessed lighting solution.
You can choose color temperatures ranging from 2700K to 6500K and 16 million color options. These smart downlights conveniently work with Google Assistant and Amazon Alexa using the Smart Life or TuyaSmart app. Since they respond to your voice, you can always walk into a well-lit room instead of reaching for the light switch. Simply set up your lights to brighten, dim or change color at scheduled times to fit your daily routine. These dimmable, color-changing LED downlights are 900 lumens and equivalent to 50-watt incandescent lights while using only 12 watts of energy. They can operate in dry or damp settings, allowing you to use them in a variety of locations. With an expected lifetime of 35,000 hours, you won’t have to replace these energy efficient lights for years to come. They are ETL Listed, FCC compliant and come with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-S61230DWS |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Slim Downlight |
| Downlight Type | Ultra Thin |
| Shape | Square |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| Watts | 12 |
| Watts Equivalent | 75 |
| Brightness | 900 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 35000 |
| Dimmable via App | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| IC Rated | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 6.74" |
| Height | 0.79" |
| Length | 6.74" |
| Weight | 1.16 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- Controlled via the Smart Life app or TuyaSmart app
- Use the app to schedule when your lights turn on/off, dim/brighten and change color
- Eliminates the need for dimmer/timer switches
- Not compatible with dimmers (dimming controlled via the app)
- Create up to 20 groups in the app (up to 100 devices in each group)
- Downlights can be controlled as a group or individually via the app
- WiFi-enabled and voice control compatible
- Works with Google Assistant and Alexa
- No hub required
- CCT Range from 2700K to 6500K
- Power Supply / Junction Box Included
- Junction Box Dimensions: 3.54" W x 1.34" H x 3.4" D
- Recommended Hole Cutout: 5.95" x 5.95"
- Dimming range 20-100%
- Operating Temperature Range: -4°F to 104°F
- Complete range of 16 million colors
- Includes foam gasket, air-tight rated
- Aluminum body with PVC lens
- Trim size: 1”