Description
This 6-inch ultra-thin recessed LED gimbal downlight clips right into your existing ceiling with no housing or ceiling can needed. It comes with a metal junction box, also known as a j-box, giving you everything needed to install this beautiful, slim canless rotatable recessed lighting solution. It is dimmable and color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, giving you the ability to choose your preferred color temperature by easily using the switch on the j-box. This switch lets you pick from soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight so your space has the right light color for you. This 6” directional eyeball downlight is perfect for contractors and professional installers as they can always have the light readily available no matter what color temperature is needed. It has a 360° rotation at a 30° tilt, allowing you to angle the light wherever you need it to shine. This adjustable recessed light provides 1400 lumens of light output and has a CRI rating of 90, producing an accurate rendering of colors in your room. It uses just 18 watts of energy, equivalent to a 110W incandescent ceiling light featuring a 36° beam spread. This convenient LED color selectable slim gimbal fits most 6” ceiling holes and comes with wiring hardware and a detailed instruction manual for easy installation. It can be installed in dry or damp locations, making it ideal for any room in your house including bathrooms, kitchens, hallways, bedrooms, living rooms, dining rooms, dens and more. This LED downlight is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-S61805 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Slim Downlight |
| Color | White |
| Downlight Type | Rotatable Gimbal |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| Watts | 18 |
| Watts Equivalent | 110 |
| Brightness | 1400 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 36° |
| ETL Listed | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 3.2" |
| Diameter | 7.5" |
| Weight | 1.25 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on the side of J-Box)
- No ceiling can or housing required
- Power Supply / Junction Box included
- Recommended hole cutout diameter: 6.25”
- 360° rotation and a 30° tilt - allowing you to angle this light to illuminate whatever you need.
- J-Box Dimensions: 4.” W x 1.4” H x 2.7” D
- Trim size: 1.2"
- Dimming range: 10% - 100%
- Includes foam gasket, air-tight rated, IC Rated
- 11.5" installation cord from slim panel to J-Box
- Operating temperature: -4°F to 104°F