Description
Elevate your space with our sleek and efficient 52-inch brown ceiling fan featuring an integrated LED light. Designed with modern aesthetics and functionality in mind, this fan boasts three blades for optimal airflow and a refreshing breeze throughout any room. It has a high-quality energy-saving DC motor for smooth and noiseless operation. Equipped with a convenient remote control and remote wall bracket, you can effortlessly adjust the fan speed among six settings to suit your comfort preferences. Plus, with three color temperature options of 3000K, 4000K, and 5000K, you can customize the ambiance of your space to fit any occasion or mood. Illuminate your room with ease using the energy-efficient LED light, providing a bright and inviting atmosphere with 1500 lumens of illumination. Whether you're relaxing, working, or entertaining, the dimmable feature allows you to create the perfect lighting environment for any activity (only dimmable via remote).The remote also features sleep mode, vacation mode, breeze and timer. Sleep mode has your fan start at level 6 and decreases one level every hour until it hits level 2. The fan will continue on level 2 speed ensuring comfortability while sleeping. Vacation mode will switch on the integrated light for 5 minutes every 2 hours protecting your home while you’re away. The Breeze mode automatically cycles between speeds 1 to 6. Lastly, the timer mode allows you to select an interval of time of 2 hours, 4 hours or 8 hours and will shut your fan off after this predetermined time. Upgrade your home with this stylish and versatile ceiling fan, blending seamlessly into any décor while offering superior performance and convenience. Backed by Maxxima for 5 years this indoor fan is ETL listed allowing you to enjoy comfort, style, and efficiency all in one package with our 52-inch Brown ceiling fan light fixture.
Product Specifications
| Model | MEW-F352100BR |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Brown |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 1 |
| Watts | 22 |
| Brightness | 1500 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable via Remote | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Indoor Use |
| Depth | 10" |
| Diameter | 52" |
| Weight | 8 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 5 Years |
Additional Information
- Fully integrated LED Light with 3 CCTs (3000K, 4000K, 5000K)
- Dimmable via remote (cannot dim with wall dimmer switch)
- 3 Blades- dimensions 24.25” x 6”
- 5” wires from fixture to j-box
- 6 Speed Fan
- Remote control requires AAA batteries (not included). Comes with wall bracket
- Sleep mode: fan start at level 6 and decreases one level every hour until it hits level 2 and then remains on this level
- Vacation mode: will switch on the integrated light for 5 minutes every 2 hours protecting your home while you’re away.
- Breeze mode: automatically cycles between speeds 1 to 6
- Timer mode: allows you to select an interval of time of 2 hours, 4 hours or 8 hours and will shut your fan off after this predetermined time
- Also features reverse function, lock key and mute key
- 133° Beam Spread
- ETL Listed with a 5 year warranty