Description
13
WATTS ENERGY
100
WATTS EQUIV
2700K
Warm White
950
LUMENS
Available as a convenient 4-pack, this is the perfect recessed LED fixture as it can be retrofit into most 5” and 6” recessed cans and comes with wiring hardware. Featuring a smooth baffle trim, this downlight provides 950 lumens of 2700K warm white light while only consuming 13 watts of energy. This fixture comes with an E26 quick connect adapter and mounting hardware, allowing for quick and easy installation. It is the perfect recessed light for updating your existing high hats.
Product Specifications
| Model | MRL-61351W-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Downlight Type | Retrofit |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 13 |
| Watts Equivalent | 100 |
| Brightness | 950 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 35000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 2.25" |
| Diameter | 7.5" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 5 Years |
Additional Information
- Features smooth baffle trim
- Can Be Retrofit into most 5" & 6" downlight applications
- Comes with E26 quick connect adapter, and mounting hardware
- Perfect for updating your existing high hats
Includes foam gasket - Plastic trim & aluminum housing, steel springs and spring holder