Description
This round anti-glare retrofit LED downlight features a black trim, a deep recess, and a smooth inner baffle. It is a designer trim kit that blends in with most ceilings, creating a clean sleek look. It is dimmable and color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, and 5000K options, giving you the ability to easily choose your preferred soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight color temperature by utilizing the switch on the fixture. This recessed light provides 1200 lumens of light output and has a high CRI rating of 90, producing the most accurate rendering of colors in your room. It uses just 15 watts of energy, equivalent to a 90W incandescent ceiling light. This light is a retrofit LED round downlight that easily installs into an existing can with the provided E-26 quick connect adapter. It is rated for damp locations making it ideal for bathrooms, bedrooms, living rooms, showers, kitchens and more. Featuring a beam spread of 36° this pot light is ETL Listed, and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-61505B |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Color | Black |
| Downlight Type | Retrofit |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 16 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 90 |
| Brightness | 1200 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 36° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 4.5" |
| Diameter | 7.1" |
| Weight | 1.5 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on fixture)
- Installs right into an existing ceiling can with provided E-26 Quick connect adapter
- Fits most 5" & 6" ceiling cans
- Trim size: 0.95"
- Cast aluminum Body
- 10.5" downlight to E26 base wire length
- Dimming range: 10% - 100%
- Includes foam gasket, air-tight rated
- Operating temperature: -4°F to 104°F
- California Title 20 compliant