Description
12
WATTS ENERGY
75
WATTS EQUIV
4000K
Neutral White
850
LUMENS
This 4" dimmable LED retrofit downlight fixture is the perfect replacement for your ceiling gimbal lights. With the rotatable eyeball, you are able to focus the light in any direction you need. This neutral white (4000K) fixture is a 75 watt equivalent but only uses 12 watts of energy, while outputting 850 lumens of light. This recessed light fixture is perfect for updating your existing high hats in places where you want directional light. It comes with an E26 quick connect adapter that screws directly into your existing housings, allowing for quick and easy installation.
Product Specifications
| Model | MRL-41255RNW |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Downlight Type | Rotatable Gimbal |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 12 |
| Watts | 12 |
| Watts Equivalent | 75 |
| Brightness | 850 Lumens |
| Light Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 3.3″ |
| Diameter | 5.1″ |
| Weight | 0.6 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 5 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- Can be retrofit into most 4" downlight applications
- Comes with E26 quick connect adapter, and mounting hardware
- Perfect for updating your existing high hats
- Dimensions: 5.1" (DIA) X 3.3" (H)
- Plastic trim & aluminum housing, steel springs and spring holder
- 120 Volts AC
- UL Listed
- Suitable for use in damp locations
- Trim size: 0.81"