Description
This round anti-glare slim LED downlight features a white trim, a deep recess, and a smooth inner baffle. It is a designer trim kit that blends in with most ceilings, creating a clean sleek look. It is dimmable and features low kelvin color selectable temperatures of 2200K, 2400K, 2700K, 3000K and 3500K giving you the ability to easily choose your preferred amber warm white tones by utilizing the switch on the provided junction box. This recessed light provides 1200 lumens of light output and has a high CRI rating of 90, producing the most accurate rendering of colors in your room. It uses just 15 watts of energy, equivalent to a 90W incandescent ceiling light. This light is a low-profile LED round downlight that clips into your ceiling with no housing or ceiling can needed. It comes with a metal junction box (J-Box), giving you everything you need to install this light. It is rated for damp locations, is ETL Listed, and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-S41523 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Slim Downlight |
| Color | White |
| Downlight Type | Anti-Glare |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 90 |
| Brightness | 1200 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 36° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 2.6" |
| Diameter | 4.78" |
| Weight | 1.14 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- 5 CCT Select 2200K/2400K/2700K/3000K/3500K (switch on the side of J-Box)
- No ceiling can or housing required
- Power Supply / Junction Box included
- High CRI rating (90) provides the most accurate appearance of colors in the room
- Recommended hole cutout diameter: 4"
- J-Box Dimensions: 1.4" H x 2.75" W x 4" D
- Trim size: 0.75"
- Cast aluminum Body
- Dimming range: 20% - 100%
- Includes foam gasket, air-tight rated
- 9" installation cord from slim panel to J-Box
- Operating temperature: -4°F to 104°F
- Low kelvin amber warm white light for hotels, restaurants, bars