Description
This sleek bronze anti-glare slim LED downlight features a smooth baffle and a deep recess for a more traditional look than a regular thin downlight. It is a designer trim kit that blends in with dark ceilings, creating an elegant ultra-modern look. The bronze trim of this contemporary fixture is the perfect touch to any room with bronze decor accents. It is dimmable and color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, giving you the ability to choose your preferred soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight color temperature to match the current ambiance of the living room, kitchen, bedroom, hallway, or other room you install these in. This LED recessed light provides 1000 lumens of light output and has a high CRI rating of 90, producing the most accurate rendering of colors in your room. It uses just 15 watts of energy, equivalent to a 80W incandescent ceiling light. This light is a low-profile LED round downlight that clips into your ceiling with no housing or ceiling can needed providing an easy install process. It comes with a metal junction box (J-Box), giving you everything you need to install this light. It is rated for damp locations, is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-S41503BR |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Slim Downlight |
| Color | Brown |
| Downlight Type | Anti-Glare |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 80 |
| Brightness | 1000 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 36° |
| ETL Listed | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 2.6" |
| Diameter | 4.81" |
| Weight | 1.14 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Bronze |
Additional Information
- Slim downlight with a deep recess and smooth inner baffle
- High CRI rating (90) provides the most accurate appearance of colors in the room
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on side of J-Box)
- Control up to 10 of these lights with a 150W max LED dimmer
- No ceiling can or housing required
- Power Supply / Junction Box Included
- J-Box Dimensions: 1.4" H x 2.75" W x 4" D
- Recommended Hole Cutout Diameter: 4"
- Beam angle: 36°
- Trim size: 0.73"
- Operating temperature: -4°F to 104°F