Description
This Black 4-inch ultra-thin recessed LED floating gimbal downlight clips right into your existing ceiling with no housing or ceiling can needed. It comes with a metal junction box, also known as a j-box, giving you everything needed to install this beautiful, slim canless rotatable recessed lighting solution. It is dimmable and color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, giving you the ability to choose your preferred color temperature by easily using the CCT selector switch on the cable. This switch lets you pick from soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight so your space has the right light color for you. This 4” selectable black eyeball recessed light is perfect for contractors and professional installers as they can always have the light readily available no matter what color temperature is needed. It has an impeccable rotation angle of 360° with a 90° tilt, allowing you to angle the light wherever you need it to shine. This directional recessed light provides 850 lumens of light output and has a CRI rating of 90, producing an accurate rendering of colors in your room. It uses just 12 watts of energy, equivalent to a 65W incandescent ceiling light featuring 38° beam spread. This convenient LED color selectable slim gimbal fits most 4” ceiling holes and comes with wiring hardware and a detailed instruction manual for easy installation. It can be installed in dry or damp locations, making it ideal for any room in your house including bathrooms, kitchens, hallways, bedrooms, living rooms, dining rooms, dens and more. This LED downlight is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-S41255B |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Color | Black |
| Downlight Type | Rotatable Gimbal |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 18 |
| Watts | 12 |
| Watts Equivalent | 65 |
| Brightness | 850 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 38° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 1.5" |
| Diameter | 5" |
| Weight | 1 lb |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on cable)
- No ceiling can or housing required
- Power Supply / Junction Box included
- Recommended hole cutout diameter: 4.25”
- 360° rotation angle, 90° tilt, allowing you to angle this light to illuminate whatever you need.
- J-Box Dimensions: 4.2” X 1.3”
- Trim width: 0.7
- Aluminum Body
- Dimming range: 10% - 100%
- Includes foam gasket, air-tight rated
- 16.5" installation cord from slim panel to J-Box
- Operating temperature: -4°F to 104°F