Description
This square double gimbal anti-glare LED downlight features a deep recess, and a smooth white inner baffle. It is a designer downlight kit that blends into all ceilings, creating a clean sleek look. It is dimmable and color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, and 5000K options, giving you the ability to easily choose your preferred soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight color temperature by utilizing the switches on the back of the fixture. This anti-glare recessed light provides 2000 lumens of light output and has a high CRI rating of 90, producing the most accurate rendering of colors in your room. It uses just 30 watts of energy, equivalent to a 150W incandescent ceiling light. This light is a low-profile LED square downlight that clips into your ceiling with no housing or ceiling can needed. Each eyeball light of this fixture is adjustable by 15° in any direction allowing you to angle your light where needed. It comes with a metal junction box (J-Box), giving you everything you need to install this light. It is rated for wet locations making it ideal for bedrooms, living rooms, bathrooms, showers, kitchens and more. It is ETL Listed, and is backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MRL-S430152 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Slim Downlight |
| Color | White |
| Downlight Type | Anti-Glare |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Watts | 30 |
| Watts Equivalent | 150 |
| Brightness | 2000 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 40° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Width | 5.9" |
| Height | 3.4" |
| Length | 9.57" |
| Weight | 2.8 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on back of fixture)
- No ceiling can or housing required
- Power Supply / Junction Box included
- Recommended hole cutout: 7-7/8" x 4-1/8"
- Two adjustable eyeballs: 15° in any direction
- Beam Spread 40°
- Trim Size 1.02"
- Cast aluminum Body
- Dimming range: 10% - 100%
- 13.25” wire length to j-box
- Operating temperature: -4° F to 104° F