Description
This suspension light, also known as a linear pendant provides sleek directional lighting. This 4 ft fixture features both direct and indirect lighting with an easy to use switch on the fixture. With this light distribution feature you can toggle between 100% lit up / 0% down, 70% up / 30% down, 50% up / 50% down, 30% up / 70% down and 0% up / 100% down. It is also tunable with the CCT select switch on the fixture allowing you to individually change the indirect or direct color temperature from 3500K, 4000K and 5000K of bright white, neutral white and daylight. When installed on a low voltage dimmer switch this linear light is also dimmable giving you even more control over the illumination output. At 36W total this fixture has a total output of 6000 lumens at a 110° beam spread. It is ideal for both commercial and residential installations. It features a 5.3’ hardwire cable length and comes with the necessary hardware to properly suspend this fixture from most ceilings. This overhead light provides ample lighting for offices, homes, garages, shops, malls, schools and more. This versatile ceiling light is UL Listed, damp rated and backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MCL-436003 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Ceiling Fixture |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 36 |
| Watts Equivalent | 185 |
| Brightness | 6000 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable via Dial | No |
| Beam Spread | 110° |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 2.62" |
| Length | 48" |
| Depth | 3" |
| Weight | 6.06 lbs |
| Voltage | 120-277V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | White |
Additional Information
- Features adjustable up/down light distribution – Up 100%+Down 0%, Up 70%+Down 30%, Up 50%+Down 50%, Up 30%+Down 70% Up 0%+Down 100% (switch on fixture)
- Light Direction is selectable from Down only, Up only or both Down & Up lights.
- Color Selectable: 3500K, 4000K, 5000K (switch on fixture) – Can adjust up and down color temperatures independently
- Great for offices, kitchens, malls, hospitals, garages, workshops, basements, etc.
- Features a 5.3’ cable length
- Damp Rated
- 110° Beam Spread
- Dimmable at 0-10V (only dimmable on low voltage)
- Pendant / Suspension Mounting – Adjustable suspension cables