Description
40
WATTS ENERGY
300
WATTS EQUIV
5000K
Daylight
4400
LUMENS
Product Specifications
| Model | MSL-404400F |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Shop Light |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 3 |
| Watts | 40 |
| Watts Equivalent | 300 |
| Brightness | 4400 Lumens |
| Light Color | Daylight |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 82 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | No |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Dry Locations |
| Width | 5.1" |
| Height | 1.8" |
| Length | 47.5" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 5 Years |
| Lens Type | Frosted Lens |
Additional Information
- Replaces 2-Light Fluorescent T8 or T12 Fixtures.
- Instant-On LEDs provides full brightness immediately unlike fluorescent lamps.
- Great for garages, workshops, basements, etc.
- Frosted Polycarbonate lens
- Aluminum and polycarbonate housing
- Plug & play with power cord and plug provided
- Integrated outlet for fixture to fixture power
- Easily daisy chain up to 4 together with built in cord and plug.
- 5' standard power cord
- 12" on/off pull chain
- Chain for hanging fixture (20 - 0.8" links provided for 13.5" overall length, 2mm thickness)
- #8 Screw eye hooks and plastic anchors included
- Contains No Mercury
- 120V 60Hz AC Only