Description
Get a wide range of light by installing our Maxxima 3-Way dimmer switch, gray in color with an independent on/off button and blue LED indicator light when the load is off.
Product Specifications
| Model | MEW-DM620G |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Gray |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 30 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 2.1" |
| Height | 4.1" |
| Depth | 1.9" |
| Weight | 0.39 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 120VAC, 60Hz
- 600W max Incandescent; 150W max Dimmable LED/CFL
- Vertical Slide Control Dimming
- Independent On/Off Button
- Blue LED Indicator Light when the Load is Off
- 3-Way Circuit Compatible (only 1 Dimmer may be used, 2nd switch is ON/OFF only)
- Trim Dial below Cover Plate allows Sensitivity Adjustment upon installation to achieve compatibility with LED Lamps
- Gray Cover Plate, Screws, Wire Nuts Provided
- Dimmer May Not Be Compatible with LED Load of 4.5 watts or less
- Not for use with ceiling fans, not for use with non-dimmable lighting