Description
This 3-Way decorative on/off toggle switch makes it easy to upgrade existing wall switches or set up a new installation. It is a great option for commercial applications as well as residential homes. This light switch is UL listed and comes with a 1-year warranty. Wall plate and hardware are included.
Additional Information
- 3 Way Toggle Switch
- 10 Pack of Switches
- Dimensions: 1.3" W x 4.1" H x 1.6" D
- Voltage: 120V AC
- Amperage Draw: 15A
- White Cover Plate, Screws, Wire Nuts Provided
- UL Listed
- Weight: 1.6 oz
- 1 Year Warranty
Product Specifications
| Model | MEW-ST1003W-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 10 Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 1.3" |
| Height | 4.1" |
| Depth | 1.6" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 3 Way Toggle Switch
- 10 Pack of Switches
- Dimensions: 1.3" W x 4.1" H x 1.6" D
- Voltage: 120V AC
- Amperage Draw: 15A
- White Cover Plate, Screws, Wire Nuts Provided
- UL Listed
- Weight: 0.09 lb (individual switch)
- 1 Year Warranty