Description
Available as a two-pack, this three-way LED light bulb has 3 different brightness levels. It has a standard E26 base designed for use in 3-way fixtures including ceiling fans, floor lamps, desk lamps and other residential fixtures with built-in 3-way functionality. This bulb allows you to easily switch between brightness levels equivalent to 40W, 80W and 120W depending on the tone you want to set for the room. This bulb emits 600, 1200 or 1800 lumens of warm white light at those varying levels of brightness. This bulb uses a maximum of 12 watts of power and has a life expectancy of 25,000 hours. It is UL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MLB-1914300W-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | A19 LED Light Bulb |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 48 |
| Watts | 12 |
| Watts Equivalent | 120 |
| Brightness | 1800 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 25000 |
| Dimmable | No |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 4.5" |
| Diameter | 2.4" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Bulb Size | A19 |
Additional Information
- 3 Levels of Brightness: 600, 1200 or 1800 Lumens
- Consumes Only 3, 7 or 12 Watts (Max) Energy Dependent on Brightness Level
- Brightness Levels: Low/Med/High
- For Use In 3 Way Light Socket Applications
- Temperature Range: -4°F/-20°C to 113°F/45°C
- Dimensions: 2.4" Dia. X 4.5" Height
- Weight: 0.24 lbs