Description
This 3-outlet grounded swivel wall tap is a convenient solution for turning one outlet into 3. The 180-degree adjustable head can angle up or down to better accommodate cords that need to face up, down or to the front. This feature allows you to adjust the plug for tight spaces behind or beside furniture and media centers. This is the ideal solution for managing multiple cords and comes in a cost-effective 4-pack. This outlet extender is sturdy and safe making it ideal for homes, offices, kitchens, media centers, living rooms, traveling and more. This compact outlet plus is rated up to 15A, ETL Listed and backed by Maxxima for 1 Year.
Product Specifications
| Model | MEW-3S-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 32 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Dry Locations |
| Width | 3.68" |
| Length | 1.46" |
| Depth | 3.16" |
| Weight | 0.125 lb |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Pack of 4 outlet extenders
- Rated up to 15A
- Approx. Dimensions: 1.46” L x 3.68” W X 3.16”D
- ETL Listed
- 125 VAC
- 180-degree swivel head