Description
This cube outlet adapter converts one grounded outlet into three. This durable outlet splitter features extra spacing between the outlets to accommodate larger 3-prong plugs. This outlet adapter is a great way to add capacity for more electrical appliances in your home, shop, garage, basements, or other workspaces. Our convenient 4-pack ensures you can maximize the use of multiple outlets. Its compact size makes it easy to carry from one outlet to the next and is great for bringing along on your travels. It is ETL Listed and is backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MEW-33-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Indoor Use |
| Width | 1.6" |
| Height | 1.6" |
| Length | 1.6" |
| Weight | .12 lbs |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 125 VAC 60hz
- 15A MAX
- 1875 Watts Max
- Grounded Plug
- Provides 3 outlets with extra spacing for larger plugs
- ETL Listed