Description
This 3-inch recessed LED downlight clips right into your existing ceiling with no housing or ceiling can needed. It comes with a metal junction box, also known as a j-box, giving you everything needed to install this beautiful, canless cylinder recessed lighting solution. It is dimmable and color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, giving you the ability to choose your preferred color temperature by easily using the CCT selector switch on the J-Box. This switch lets you pick from soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight so your space has the right light color for you. This 3” selectable white spot light is perfect for contractors and professional installers as they can always have the light readily available no matter what color temperature is needed. It’s the perfect modern replacement for track lighting. This downlight provides 1000 lumens of light output and has a CRI rating of 90, producing an accurate rendering of colors in your room. It uses just 15 watts of energy, equivalent to a 80W incandescent ceiling light featuring 38° beam spread. This convenient LED color selectable minimalist light fixture fits in most 3” ceiling holes and comes with wiring hardware and a detailed instruction manual for easy installation. It can be installed in dry or damp locations, making it ideal for any room in your house including bathrooms, kitchens, hallways, bedrooms, living rooms, dining rooms, dens and more. This LED downlight is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-S3151205 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Color | White |
| Downlight Type | Cylinder |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 18 |
| Watts | 15 |
| Watts Equivalent | 80 |
| Brightness | 1000 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 38° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations |
| Depth | 4.6" |
| Diameter | 2.5" |
| Weight | 1.2 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | White |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on j-box)
- No ceiling can or housing required
- Power Supply / Junction Box included
- Recommended hole cutout diameter: 2.5”
- J-Box Dimensions: 5.4” W x 2.2” L X 2.2” H
- Aluminum Body
- Dimming range: 10% - 100%
- Includes foam gasket, air-tight rated
- 13" installation cord from fixture to J-Box
- Operating temperature: -4°F to 104°F
- Beam Spread: 38°