Description
This simple 3-outlet adapter safely converts one electrical outlet into 3 in just seconds. It can be used in the top or bottom of your standard duplex outlet receptacle and it does not block the second outlet. With no need for installation or extra cords, this is the easiest way to increase your outlet space. The 3-prong, grounded design makes is safe for use with any electronic equipment. It has rounded edges and is black in color, making it perfect for rooms with darker walls or accents.
Product Specifications
| Model | MEW-3AB-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 4 Pack |
| Case Pack Qty | 24 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Indoor Use |
| Width | 3.4" |
| Height | 1 |
| Depth | 1.4" |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Turns 1 outlet into 3
- Only covers one outlet in a standard duplex receptacle
- Clean, simple look
- 125 VAC, 15 AMP
- 1875 Watts Max
- 1 Year Warranty.