Description
Maxxima’s 3/4 in. 1-hole conduit straps are used to support rigid or RMC conduits as required by the National Electrical Code. The conduit straps are made of zinc-plated steel and are corrosion resistant for various indoor/outdoor applications. This pipe strap is used on heavy duty rigid metal conduit which is one of the most durable types of conduit making it ideal for industrial applicaitons. These are designed to secure RMC conduit to wood, masonry or a similar surface where a greater load bearing is required. The oversized bolt holes make alignments of the fastener quick and easy. These conduit straps are UL Listed and backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MEW-CS34R-50 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Qty Pack Size | 50 Pack |
| Case Pack Qty | 10 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 1.14" |
| Height | 2.16" |
| Depth | .07" |
| Weight | 0.04375 lbs |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Made with corrosion-resistant zinc-plated steel
- UL Listed
- Designed to secure rigid or RMC conduit to wood, masonry, and similar surfaces
- Used where a greater load bearing is required by the NEC