Description
Maxxima’s 3/4 inch 1-hole conduit straps are used to support Electrical Metallic Tube (EMT) conduits where a greater load bearing is required by the National Electrical Code (NEC). The conduit straps are made of zinc-plated steel and are corrosion resistant for various indoor/outdoor applications. These are designed to secure EMT conduit to wood, masonry or a similar surface. The oversized bolt holes make alignments of the fastener quick and easy. These conduit straps are UL Listed and backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MEW-CS34EMT-100 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Qty Pack Size | 100 Pack |
| Case Pack Qty | 10 |
| UL Listed | Yes |
| Width | .62" |
| Length | 1.92" |
| Depth | .08" |
| Weight | 0.025 |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Made with corrosion resistant zinc-plated steel
- UL Listed
- Designed to secure EMT conduit to wood, masonry and similar surfaces
- Used where a greater load bearing is required by the NEC