Description
Maxxima’s 3/4” conduit pull elbows are specifically designed to securely facilitate pulling conductors through a 90° bend in a run of Rigid EMT or IMC conduit. These allow for conduit installations that are adequate under the National Electrical Code. The conduit elbow fittings are crafted of durable materials (zinc die cast), which ensure superior strength and longevity. This corrosion-resistant material offers long-lasting performance for various indoor/outdoor applications. The pull elbow design simplifies the installation process, allowing for quick and hassle-free mounting. This fitting comes pre-assembled with a removable cover and gasket making it ideal for commercial, industrial and residential applications. Each pack includes 6 elbow fittings, providing an ample supply for your conduit projects. These conduit fittings are UL Listed and backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MEW-CPE0340-06 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Qty Pack Size | 6 Pack |
| Case Pack Qty | 10 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 1.25" |
| Height | 1.6" |
| Length | 2.75" |
| Weight | 3.1 oz |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Made with corrosion resistant zinc die cast
- UL Listed
- Designed to facilitate pulling conductors through a 90° bend in a run of Rigid EMT or IMC conduit
- Make your project NEC compliant