Description
Maxxima’s 25 ft. Tape Measure is crafted with precision and durability. This heavy-duty tool has a 25-foot retractable yellow blade, offering ample reach for any project. This yellow and black tape measure features a manual thumb control lock and pause lock mechanism, achieving accurate and effortless measurements. The convenient belt clip or wrist strap ensures easy accessibility, keeping the tape measure securely within reach at all times. Engineered with a 1-inch wide blade coated in tough nylon and a black non-slip grab hook, it effortlessly withstands the rigors of daily use, promising longevity and resilience with a 7 foot sturdy standout. Designed for comfort and ease of use, this tape measure features a no slip rubber grip allowing for comfortable handling even during prolonged use. Whether you're a professional tradesperson or a DIY enthusiast this is an easy to read tape measure for all projects.
Product Specifications
| Model | MTAPE25 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 36 |
| Width | 3" |
| Length | 2.9" |
| Depth | 1.7" |
| Weight | 0.78 lbs |
Additional Information
- Secure sliding thumb lock
- Pause lock button
- Sturdy until 7 feet
- Rubber casing for non-slip grip
- Belt clip and wrist strap
- Red stud markings every 16 inches
- 1 -inch blade with nylon coating