Description
This square anti-glare slim LED downlight features a black trim, a deep recess, and a smooth inner baffle. It is a designer trim kit that blends in with most ceilings, creating a clean sleek look. It is dimmable and color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, giving you the ability to easily choose your preferred warm white, soft white or neutral white color temperature by utilizing the switch on the provided junction box. This recessed light provides 450 lumens of light output and has a high CRI rating of 90, producing the most accurate rendering of colors in your room. It uses just 9 watts of energy, equivalent to a 35W incandescent ceiling light. This light is a low-profile LED square downlight that clips into your ceiling with no housing or ceiling can needed. It comes with a metal junction box (J-Box), giving you everything you need to install this light. It is rated for damp locations, is ETL Listed, and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-S20803SB |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Slim Downlight |
| Color | Black |
| Downlight Type | Anti-Glare |
| Shape | Square |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 40 |
| Watts | 9 |
| Watts Equivalent | 35 |
| Brightness | 450 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 36° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 3.16" |
| Length | 3.16" |
| Depth | 2.6 |
| Weight | 0.8 lb |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Matte |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch inside J-Box)
- High CRI rating (90) provides the most accurate appearance of colors in the room
- No ceiling can or housing required
- Power Supply / Junction Box included
- Recommended hole cutout diameter: 2.5”
- J-Box Dimensions: 5.2” W x 1.62” H x 1.17” D
- Trim size: 0.83"
- Cast aluminum Body
- Beam angle: 36°
- Dimming range: 20% - 100%
- Includes foam gasket, air-tight rated
- 9.3" installation cord from downlight to J-Box
- Operating temperature: -4°F to 104°F