Description
This trimless anti-glare LED plaster downlight features a deep recess, and a smooth white inner baffle with an adjustable eyeball. It is a designer downlight kit that blends into all ceilings, creating a clean sleek look. It comes with a metal junction box, also known as a j-box, giving you everything needed to install this beautiful, slim canless rotatable recessed lighting solution. It is dimmable and color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K options, giving you the ability to choose your preferred color temperature by easily using the switch on the j-box. This switch lets you pick from soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight so your space has the right light color for you. This 2” mud-in directional downlight is perfect for contractors and professional installers as they can always have the light readily available no matter what color temperature is needed. It has a 360° rotation at a 30° tilt (15° either side), allowing you to angle the light wherever you need it to shine. Easily incorporate these mud-in eyeball downlights into your ceiling with this frameless recessed design featuring a low-profile that is simply installed and spackled over to give a seamless and beautiful designer look to your space. Each downlight kit comes with a frame that you plaster onto the ceiling and paint over to hide the standard trim that slim downlights typically have. The integrated LED twist locks into place so you can easily remove without damaging your ceiling. This adjustable recessed light provides 600 lumens of light output and has a CRI rating of 90, producing an accurate rendering of colors in your room. It uses just 8 watts of energy, equivalent to a 35W incandescent ceiling light featuring a 38° beam spread. It can be installed in dry or damp locations, making it ideal for any room in your house including bathrooms, kitchens, hallways, bedrooms, living rooms, dining rooms, dens and more. This LED downlight is ETL Listed, IC Rated and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MRL-S208105 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Downlight |
| Color | White |
| Downlight Type | Trimless |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 18 |
| Watts | 8 |
| Watts Equivalent | 35 |
| Brightness | 600 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Type | Triac |
| Beam Spread | 38° |
| ETL Listed | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Depth | 3.3" |
| Diameter | 3.7" |
| Weight | 1 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch on the side of J-Box)
- No ceiling can or housing required
- Power Supply / Junction Box included
- IC Rated
- Recommended hole cutout diameter: 2.6”
- 360° rotation and a 30° tilt (15° in either direction) - allowing you to angle this light to illuminate whatever you need.
- J-Box Dimensions: 4.7" L x 2.05" W x 1.8" H
- Beam Angle 38°
- Integrated LED twist locks into place
- Frameless Spackle area: 0.6”
- Dimming range: 10% - 100%
- 11.5" installation cord from slim panel to J-Box
- Operating temperature: -4°F to 104°F