Description
This electrical outlet box is side-mounted on fixed points, such as vertical beams in new construction residential or commercial buildings. These new work non-metallic junction boxes make it convenient to determine the electrical box placement in advance and plan the room layout accordingly for your renovations. With a spacious 32.5 cubic inch capacity, this 2-gang junction box can easily accommodate two products with large power compartments such as GFCI outlets, switches and dimmers providing ample space for wiring. Crafted from heavy duty PVC material, it ensures stability, rigidity and, while meeting UL514C and UL263 standards for a 2-hour fire rating. Featuring 8 knockouts and dimensions of 4.1” W x 6.1” L x 3.1” D, this electrical box is designed for standard devices and switches with 3-¼” screw spacing. Elevate your electrical system with our reliable and versatile outlet box that is backed by a 1 year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-J2000-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Gray |
| Qty Pack Size | 10 Pack |
| Case Pack Qty | 10 |
| ETL Listed | Yes |
| Width | 4.1" |
| Height | 6.1" |
| Depth | 3.1" |
| Weight | 0.3 lbs |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Meets UL514C and UL263 Standards, 2 Hour Fire Rating, ANSI/NEMA standard in accordance with OS 2-2013 NEMA
- 32.5 Cubic Inches, 2- gang
- Ideal for new construction / new work
- Compatible with outlets, switches and dimmers
- ETL Listed
- Features 8 knockouts, positioning tabs and 3” captive nails for easy installation