Description
This hanging LED shop light or garage light has an output of 5000 lumens and a light color of 5000K daylight with a 180° beam spread. It has a frosted polycarbonate lens and an aluminum polycarbonate housing. The 2 frosted lenses on the fixture are adjustable with a 60° tilt in either direction allowing you to angle your light where needed for optimal brightness of your workspace. This high performing LED high bay fixture includes a five foot power cord, an integrated outlet for fixture-to-fixture power, a 10-inch on/off pull chain and a cable for hanging the fixture. It measures two feet wide and is linkable up to 4 units. This unit is ideal for overhead garage lighting or overhead shop lights, providing ample light for your work space. It can be installed as a flush mount fixture or as a hanging fixture with the provided mounting plate or cable. This light is ETL listed, has 50,000 lifetime hours and is backed by Maxxima for 3 years ensuring long lasting durability.
Product Specifications
| Model | MSL-205000F |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Shop Light |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 50 |
| Watts Equivalent | 310 |
| Brightness | 5000 Lumens |
| Light Color | Daylight |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | No |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 5.4" |
| Height | 1.4" |
| Length | 24" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Replaces Fluorescent Fixtures
- Instant-On LEDs providing full brightness immediately unlike fluorescent lamps
- Great for garages, workshops, basements, etc.
- Frosted polycarbonate lens with a 60° tilt in either direction
- Flush Mount or Hanging Installation options
- Aluminum and polycarbonate housing
- Plug & play with power cord and plug provided
- Integrated outlet for fixture to fixture power
- Easily daisy chain up to 4 together with built in cord and plug
- 5' standard power cord
- 10" on/off pull chain
- 12” cable for hanging fixture
- #8 Screw eye hooks, plastic anchors, mounting plate, screws and nuts included
- Contains No Mercury
- 120V 60Hz AC Only