Description
These extension cables can be used to increase the distance between your linkable under cabinet lights. You can use this convenient accessory to optimize your undercabinet lighting installation in your kitchen, office, workshop or any other location. Each 2 ft. cable can be connected to each other, giving you up to 10 ft. of additional space between lights. It is compatible with all of our linkable models MSL-12700WL, MSL-18100WL, MSL-24140WL, which are 12”, 18” and 24” in length.
Product Specifications
| Model | MSL-2EXT-05 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 5 Pack |
| Case Pack Qty | 100 |
| ETL Listed | Yes |
| Length | 24" |
| Weight | 1 oz |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- 2 ft. Extension cords for MSL Series under cabinet lights
- Combine up to 5 cables for a total of 10 feet additional space between lights
- Compatible with all linkable models including 12”, 18” and 24”
- Compatible model numbers: MSL-12700WL, MSL-18100WL, MSL-24140WL