Description
20
WATTS ENERGY
165
WATTS EQUIV
5000K
Daylight
2500
LUMENS
This hanging LED shop light has an output of 2500 lumens and a light color of 5000K daylight. It has a clear polycarbonate lens and aluminum polycarbonate housing. This LED shop light fixture includes a five foot power cord, an integrated outlet for fixture-to-fixture power, a 12-inch on/off pull chain and a chain (2mm thickness) for hanging the fixture. It measures two feet in length and is linkable up to 4 units. This unit is ideal for overhead garage lighting or overhead shop lights, providing ample illumination for your work space. This light is ETL listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MSL-202500C |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Shop Light |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 6 |
| Watts | 20 |
| Watts Equivalent | 165 |
| Brightness | 2500 Lumens |
| Light Color | Daylight |
| Color Temperature | 5000K |
| CRI | 82 |
| Lifetime Hours | 35000 |
| Dimmable | No |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Dry Locations |
| Width | 5.1" |
| Height | 1.8" |
| Length | 23.8" |
| Weight | 2.29 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Replaces Fluorescent Fixtures.
- Instant-On LEDs provides full brightness immediately unlike fluorescent lamps.
- Great for garages, workshops, basements, etc.
- Frosted polycarbonate lens
- Aluminum and polycarbonate housing
- Plug & play with power cord and plug provided
- Integrated outlet for fixture to fixture power
- Easily daisy chain up to 4 together with built in cord and plug.
- 5' standard power cord
- 12" on/off pull chain
- Chain for hanging fixture
(20 - 0.8" links provided for 13.5" overall length, 2mm thickness) - #8 Screw eye hooks and plastic anchors included
- Contains No Mercury
- 120V 60Hz AC Only