Description
This ceiling electrical junction box is for the use of ceiling fixtures up to 50lbs in old or existing construction of residential or commercial buildings. Specifically designed for old construction projects, these retrofit non-metallic junction boxes make it easy to secure the box into your existing drywall by tightening the screws so the tabs on the junction box sit flush with the drywall. With a spacious 18 cubic inch capacity, this ceiling box can easily accommodate a ceiling fixture with sufficient support. Crafted from heavy duty PVC material, it ensures stability, rigidity and meets UL514C and UL263 standards for a 2-hour fire rating. Featuring 4 knockouts with a ground lug screw the j-box is 4” in diameter by 2.25” deep, making it ideal for all electrical contractors. Elevate your electrical system with our reliable and versatile ceiling j-box that is backed by a 1 year warranty.
Product Specifications
| Model | MEW-J1051R-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Gray |
| Qty Pack Size | 10 Pack |
| Case Pack Qty | 10 |
| ETL Listed | Yes |
| Depth | 2.25" |
| Diameter | 4" |
| Weight | 0.22 lbs |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Meets UL514C and UL263 Standards, 2 Hour Fire Rating, ANSI/NEMA standard in accordance with OS 2-2013 NEMA
- 18 Cubic Inches, Ceiling Mount
- Ideal for old construction / old work
- Compatible with up to 50lb ceiling fixtures
- ETL Listed
- Features 4 knockouts, adjustable flanges / mounting tabs and ground lug screw
- 108mm Cutout