Description
Our flexible, LED strip lights are ideal for a wide range of applications. They come on a reel with 1640 LEDs and 16.5 feet in total length (5 meters), which can be cut every 2 inches where indicated on the strip light to the length you need. The strip is backed with self-adhesive 3M tape for easy application. Simply pull the tape paper off and stick your rope lights to any clean surface. Also called LED tape lights, these 3000K warm white lights are commonly installed for kitchen under cabinet lighting, backlighting and decorative lighting. They feature 500 lumens per meter or 2500 lumens for the 16.5 foot roll (lumens will vary based on length of strip needed). At a 90 CRI this strip light kit features proper color rendering for your space. These COB LED strip lights operate at 120 volts and feature closed LEDs with a jacket. They are energy efficient and dimmable allowing you to select the proper level of brightness for your space. These LED lights come with a driver / power supply which includes a 2 piece straight connector as well as a 2 piece jump connector for hardwiring as well as a plug in option for you to easily install these lights. This roll of LED strip lights is UL listed, has 50,000 lifetime hours and is backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MLR-301650D |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Under Cabinet Light |
| Case Pack Qty | 40 |
| Watts | 30 |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable via Dial | No |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Indoor Use |
| Width | 0.3" |
| Length | 16.4' |
| Weight | 0.6 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Can be cut in 2” intervals (must be at least 4” of the tape light connected directly to the driver in order to function properly)
- Hardwire (12awg - 18awg) with included power supply with 2 piece straight connector & 2 piece jump connector or plugin with included adapter
- Dimensions of power supply: 6.2" L x 1.8" W x 0.7" H
- Backed with self-adhesive 3M tape
- 90 CRI for proper color rendering
- Has 1,640 LEDs
- 500 lumens / meter - 2500 lumens for 16.5 ft. Roll (lumens will vary based on length of strip)
- Note: Tape lights alone can be hardwired directly into 24VDC