Description
Our white, standard receptacle features 2 high-powered USB C charging ports so you can charge up to 2 devices simultaneously without sacrificing outlet space. Providing two high-speed USB-C ports, you will be able to charge a diverse range of devices such as smartphones, laptops, tablets, e-readers, cameras and more. All you will need is a USB cable to connect to one of the two USB-C ports. A built-in smart identification chip helps optimize the device's charge by recognizing its requirements allowing for a quicker charge. Featuring up to a 65 watt output (while single device is plugged in), this efficient power delivery GaN QC 3.0 USB-C outlet is ideal for kitchens, allowing for a quick charge on your smart devices while also using a toaster oven, microwave or other high-powered electronics. You can also utilize this USB-C outlet in bedrooms, home offices, living rooms and anywhere else you plug in multiple devices. Featuring tamper-resistant outlets, the built-in shutter helps keep children safe. This USB-C receptacle is ETL listed and comes with a one-year warranty. Screwless wall plates and hardware is included for easy installation.
Product Specifications
| Model | MEW-USB65PD |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 80 |
| Maximum Wattage | 65 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Dry Locations|Indoor Use |
| Width | 1.7" |
| Length | 4.1" |
| Depth | 1.8" |
| Weight | 0.26 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 1 Year |
| USB Port | Yes |
Additional Information
- 65W Max USB Type-C Charging Ports while single device is plugged in
- 30W Max USB Type-C Charging Ports while two devices are plugged in
- Power Delivery GaN QC 3.0 Type-C Ports
- Operating Voltage 120VAC
- Screwless Wall Plate & Terminal Screws Included
- Tamper Resistant Dual Receptacle
- USB-C charging does not affect power from standard outlet receptacles