Description
This sleek ceiling mount fixture brings the perfect ambient light to any location. This color selectable round ceiling light allows you to choose the proper lighting for your installation from 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. It is an energy-efficient flush mount light that uses only 18 watts of energy, equivalent to a 85-watt incandescent light. It features a motion sensor with standby dimming allowing your light to dim to 30% when no motion is detected after 25 seconds. When the light senses motion the light goes to 100% brightness. The microwave motion sensor is under the polycarbonate lens of the dual ring fixture and detects motion within a 25 foot range (12.5 ft on either side) when installed on a 10 foot ceiling. It produces 1300 lumens of soft white, warm white, bright white, neutral white or daylight. The satin nickel trim of this flush mount fixture gives a modern/contemporary look and feel to your home. This energy-efficient light can be installed in bedrooms, kitchens, hallways, hotels, and stairways for both commercial and residential uses. The versatility, ability to operate in damp locations, and 50,000 lifetime hours make this an ideal all-purpose lighting option. The 5 CCT color select fixture is ideal for contractors so they can easily select the color temperature their customer desires. With full instructions and mounting hardware included, this light can be installed by anyone. Backed for 3 years by Maxxima this LED fixture will save you energy and money.
Product Specifications
| Model | MCL-3141805SN |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Ceiling Fixture |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 18 |
| Watts Equivalent | 85 |
| Brightness | 1300 Lumens |
| CRI | 90 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Sensor Type | Motion Sensor |
| Depth | 3.1" |
| Diameter | 13.75" |
| Weight | 2.2 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Satin Nickel |
Additional Information
- 5 CCT Select 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K (switch under lens)
- Dims to 30% in standby mode after 25 seconds with no motion.
- Not dimmable from wall switch
- 25 ft. detection range (12.5 ft on either side) at a 10 ft. Mounting height
- 13.75” W x 3.1” D
- Crossbar included for standard junction box mounting
- ETL Listed
- Operating temperature: -4°F to 104°F