Description
This 14” LED picture light in antique brass finish with its versatile and traditional design is perfect for providing ambient light to display artworks and other exhibits for indoor locations to enhance the overall appeal. The Adjustable picture light can be used to brighten paintings, artwork, photos or wall art to make it the focal point or center of attention. This beautiful UV-safe fixture adds a traditional touch to your space. It uses 4 watts of energy, equivalent to 25 watts incandescent, with an output of 200 lumens of 3000K warm white light. The 8-foot plug-in cord is also included with this item with an on/off switch for easy operation. This plug-in artwork light comes with all the necessary hardware and a detailed instruction manual for easy installation on your frame or wall. The integrated LED display light has 50,000 lifetime hours, is ETL Listed and is backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MSL-14400AB |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Shop Light |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 12 |
| Watts | 4 |
| Watts Equivalent | 25 |
| Brightness | 200 Lumens |
| Light Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable | No |
| Dimmable via Dial | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Indoor Use |
| Width | 14" |
| Height | 1.5" |
| Depth | 6" |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | Brass |
Additional Information
- Integrated LED picture light to brighten the display of paintings, artwork, photos & more
- Easy plug-in installation with 8ft. cord featuring an on/off switch
- Adjustable pitch
- Durable steel frame
- Do not use any harsh cleaners (including ammonia-based products) or abrasives to clean the fixture