Description
Control the ambiance of the room and make any space your own with the many app-controlled options of Luvoni by Maxxima smart RGB ceiling lights. This WiFi-enabled color changing LED mushroom light is a flush mount ceiling fixture that gives you full control of the lighting in your room without installing dimmers or timer switches. It is voice control compatible with no hub required. You can adjust all aspects of the light including brightness, color temperature, and light color with 16 million color options to choose from. You can also set schedules to turn your lights on and off automatically. All of these settings can be controlled from your phone using the Smart Life or TuyaSmart app.
This flush mount ceiling light has a simple white mushroom design that blends into any room. It provides ample light distributed evenly throughout the room through a white lens. The light output is 1500 lumens and it uses only 19 watts of energy equivalent to a 90W incandescent light. It is great for bedrooms, living rooms, kitchens, hallways, or any other room in the house. It is an integrated LED fixture so you will never have to change a light bulb and it is rated for 50,000 lifetime hours. This close-to-ceiling LED fixture is ETL listed, FCC Compliant, and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MCL-9131900DW |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Ceiling Fixture |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Watts | 19 |
| Watts Equivalent | 90 |
| Brightness | 1500 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50000 |
| Dimmable via Dial | No |
| Dimmable via App | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Height | 4.2" |
| Diameter | 13" |
| Weight | 1.22 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Frosted Lens |
Additional Information
- Controlled via the Smart Life app or TuyaSmart app
- Use the app to schedule when your lights turn on/off, dim/brighten and change color
- Eliminates the need for dimmer/timer switches
- Not compatible with dimmers (dimming controlled via the app)
- Create up to 20 groups in the app (up to 100 devices in each group)
- Can be controlled as a group or individually via the app
- WiFi-enabled and voice control compatible
- Works with Google Assistant and Alexa
- No hub required
- CCT Range from 2000K to 5000K
- Dimming range 20%-100%
- Complete range of 16 million colors
- Fully integrated LED Light (No bulb required)
- The lens can be removed to access mounting holes
- Material: Metal base with white polycarbonate lens
- Depth from the ceiling including base: 4.2”
- 5.5” installation wire
- Mounting hardware included