Description
This 12" under-cabinet LED light fixture is designed to illuminate your space with unparalleled brilliance. This energy-efficient light can be easily mounted with the included screws and mounting clips to any desired surface, including cabinets and counters, pantries, closets or any area where task lighting is essential. This under counter light is manually dimmable with the dial on the fixture allowing you to select the necessary brightness needed for your counter lighting (not dimmable via wall switch). It is color selectable with 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, & 5000K options, giving you the ability to choose your preferred color temperature by easily using the switch on the fixture. This switch lets you pick from soft white, warm white, bright white, neutral white and daylight so your space has the right light color for you. This unique light is easy to install and features two installation types. You can hardwire this fixture by wiring directly to your 120V AC power source. You can also easily use the provided cord to simply plug this fixture directly into your existing outlets. The under cabinet light also comes with a linkable connector cable of 15” allowing you to link multiple units to extend your illumination under all of your cabinets. You can link these fixtures up to a combined maximum of 275 watts. With 500 lumens of tunable light, this under counter light adds the perfect accent lighting to your space while using only 6 watts of energy. Its compact, low-profile design of only 1.25" deep seamlessly integrates into your cabinetry, providing a discreet lighting solution. Having both side and top emitting light the prismatic diffuser allows for even distribution of light. Experience the perfect blend of functionality and ease of use as you transform your environment with this lighting solution. This under cabinet light fixture is ETL and is backed by Maxxima for 3 years.
Product Specifications
| Model | MSL-1265005 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Under Cabinet Light |
| Color | White |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| Watts | 6 |
| Watts Equivalent | 50 |
| Brightness | 500 Lumens |
| CRI | 80 |
| Lifetime Hours | 50,000 |
| Dimmable via Dial | Yes |
| Beam Spread | 110° |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 3.2" |
| Length | 12" |
| Depth | 1.25" |
| Weight | 0.76 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
| Finish | White |
Additional Information
- Hardwired directly to a 120V AC power source (No driver/power supply needed) or Plug and play with provided 48” power cord
- Dimmable dial on fixture (not dimmable via wall switch)
- Linkable up to 275W - can be linked with 18” & 24” models with provided 15” cable
- 110° beam spread
- 5 CCT - 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K with switch on fixture
- On/Off Rocker switch on fixture
- Suitable for damp locations
- Side and top emitting light with prismatic diffuser for even distribution of light