Description
This 12 ft. 6 outlet extension cord features a 2-prong plug in the middle with two 6 ft. extension cords on each side. This twin extension cord adds needed flexibility to your home, office, garage, living room, workspace and more. It extends a single outlet into 6 by easily plugging it into a standard outlet and letting the two separate 6 ft. cords run in two different directions behind your furniture, solving your problem of accessing the outlets that are located in the middle or hard-to-reach spots. These polarized outlets are tamper-resistant on the double outlet side featuring a slide safety cover. Each side features 3 outlets for your convenience. These wall hugger extension cord splitters are perfect for any indoor application are ETL Listed and backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MEW-EC1202W-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | White |
| Qty Pack Size | 2 Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Dry Locations |
| Width | 1.75" |
| Length | 12' |
| Depth | 1" |
| Weight | .6 lbs |
| Voltage | 125V AC |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- ETL Listed
- Features a slide safety cover on the double outlets
- 2 Prong polarized plugs
- 12 ft cord in total (6 ft on each side) with plug in the center
- 6 total outlets (3 on each end)
- 13A - 1625W Max
- 125 VAC