Description
This contemporary farmhouse flush mount ceiling light adds the ideal final touch to both indoor and outdoor areas, offering optimal ambient light. It features a durable black steel housing with no glass panels making it suitable for standard indoor ceiling applications as well as covered outdoor porch lighting needs. It is damp rated ensuring it can handle the elements of exterior installation. This industrial decorative fixture is designed to complement a wide range of architectural styles. It has two e26 sockets that will fit most ST19 light bulbs (sold separately). Professionals and most DIYers can easily install this light with the included hardware on any indoor ceiling or outdoor overhangs, patios and more. It is ETL Listed and comes with a 3-year warranty.
Product Specifications
| Model | MCL-812200B |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Light Type | LED Ceiling Fixture |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | Single Pack |
| Case Pack Qty | 4 |
| Dimmable | No |
| ETL Listed | Yes |
| Suitable For | Damp Locations |
| Width | 11.8" |
| Length | 11.8" |
| Depth | 4.8" |
| Weight | 3 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Warranty | 3 Years |
Additional Information
- Material: Steel
- Mounting hardware included
- Can be installed indoors or outdoors - damp rated
- Bulbs sold separately (MLB-ST19700W-06 recommended)
- Open air black frame fixture features a sleek look with no glass panels
- E26 sockets that fit most A19 & ST19 light bulbs
- ETL Listed with a 3-year warranty