Description
Maxxima 10-inch black nylon cable ties lock tightly to secure cables and cords in place. These cable ties, also known as zip ties, allow for a clean and organized setup, which facilitates future maintenance. Featuring a minimum loop tensile strength of 49 lbs. these ultra-strong, heavy duty cable zip ties can be used in the most rugged of applications. They are also used for connecting, supporting, organizing, and bundling other large and small jobs. They are UL listed and sold in bags of 500 pieces.
Product Specifications
| Model | MEW-NT50010B |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | 500 Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| UL Listed | Yes |
| Suitable For | Wet Locations|Outdoor Use |
| Width | 0.19" |
| Length | 10" |
| Depth | 1.75" |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Approx. Dimensions: 9.8" L x .19" W
- Bundle Diameter Range: .2" - 2.44"
- Min. loop tensile strength: 49 lbs.
- Operating Temperature: 32 degrees F
- UL Listed